Courses

Fall 2017

The following courses from departments and programs around the university will count for credit towards an STS degree. Core STS courses are considered to be foundational for the STS degree. General STS courses weave together multiple themes in the field. Finally, some courses are designated in belonging to one or more of the three Tracks of Study (Track I: Bodies, Health, and Medicine; Track II: Science and the State; Track III: Mathematics and Modeling).

The degree information page explains how these categories relate to the degree requirements.

Prerequisites may vary and course sizes may be limited; refer to the individual department websites for details on each course.


Course Number & Title Time Block Instructor Categories
Science, Technology and Society
STS 10-01
STS Reading Lab: Life
course poster >
E, M, 10:30-11:20 AM Ricky Crano Core STS
STS 10-02
STS Reading Lab: Equity and Education in STEM
course poster >
E, F, 10:30-11:20 AM Jessica Watkins Core STS
STS 50-01 (SOC 94-03)
Sociology of Science and Risk
K+, MW, 4:30-5:45 PM Rosemary Taylor Core STS
Science and the State
STS 50-02 (PHIL 191-04)
Philosophy of Mathematics
10+, M, 6:00 - 9:00PM Jody Azzouni Core STS
Mathematics and Modeling
STS 50-03 (HIST 196-99)
Science and Religion in Early Modern Europe
1, T, 9:00-11:30 AM Alisha Rankin General
STS 118 (PHIL 118)
Philosophy of Biology
H+, TR, 1:30-2:45PM Patrick Forber Core STS
STS 136 (ANTH 136)
Cultures of Computing
I+, MW, 3:00-4:15 PM Ricky Crano Core STS
Mathematics and Modeling
STS 148 (ANTH 148)
Medical Anthropology
D+, TR, 10:30-11:45 AM Tatiana Chudakova Core STS
Bodies, Health, and Medicine
Anthropology
ANTH 24
Anthropology of the Environment
F+, TR, 12:00-1:15 PM Alex Blanchette Core STS
Bodies, Health, and Medicine
ANTH 126
Food, Nutrition and Culture
G+, MW, 1:30-2:45PM Alex Blanchette & Zarin Machanda Bodies, Health, and Medicine
Community Health
CH 107
Science & the Practice of Medicine
7+, W, 1:20PM-4:20 PM Richard Glickman-Simon Bodies, Health, and Medicine
Science and the State
Classics
CLS 146 (HIST 150)
History of Ancient Medicine
E+, MW, 10:30-11:45 AM Joanne Phillips Core STS
Bodies, Health, and Medicine
Computer Science
COMP 150-02
Human-Robot Interaction
0, M, 9:00-11:30AM Matthias Scheutz General
Economics
EC 117
Social Interactions and Social Networks
K+, MW, 4:30-5:45 PM Yannis Ioannides General
Mathematics and Modeling
Environmental Studies
ENV 135
Environmental Policy
D+, TR, 10:30-11:45 AM Ninian Stein Science and the State
GIS
GIS 101
Introduction to GIS
L+, TR, 4:30- 5:45 PM Sumeeta Srinivasan Mathematics and Modeling
History
HIST 002
Globalization
J+, MW, 3:00-4:15 PM Peter Winn Science and the State
Philosophy
PHIL 291
Scientific Realism
11, T, 6:30 - 9:00PM George Smith General
Political Science
PS 138
Politics of Oil and Energy
D+, TR, 10:30-11:45 AM Nimah Mazaheri Science and the State
Sociology
SOC 186 (CH 186)
International Health Policy
ARR, T, 4:30-7:00 PM Rosemary Taylor Bodies, Health, and Medicine
Science and the State
Urban and Environmental Policy and Planning
UEP 286 (PHIL 195-01)
Environmental Ethics
12+, W, 6:00 -9:00PM Sheldon Krimsky General

Fall 2017 - Other Courses of Interest

These courses, while not figuring into the degree requirements, may be of particular interest for STS concentrators because of the way they engage scientific and technological themes. Prerequisites may vary and course sizes may be limited; refer to the individual departmentwebsites for details on each course.


ANTH 40 Biological Anthropology (K+, MW, 4:30-5:45 PM) Zarin Machanda
BIO 61 Biology of Aging (D+, TR, 10:30-11:45 AM) Mitch McVey
BIO 142 Population Ecology (E+, WF, 10:30-11:45 AM) Norah Warchola
CLS 091 Introduction to Digital Humanities (G+, MW, 1:30-2:45 PM) Marie-Claire Beaulieu and Anthony Bucci
EC 24 Game Theory (J+, TR, 3:00-4:15 PM) Drusilla Brown
EC 48 Health Economics (D+, TR, 10:30-11:45 AM / F+, TR, 12:00-1:15 PM) Judith Bentkover
EC 127 Urban Economics (E+, MW, 10:30-11:45 AM) Anna Hardman
EC 140 Labor Economics (G+, MW, 1:30-2:45 PM) Melissa McInerney
ED 112 Math Learning Environment (ARR, W, 4:30-7:15 PM) Mary Caddle
ENV 25 Environment & Technology (G+, MW, 1:30-2:45 PM) Anne Marie Desmarais
ENV 195-01 Media & Environment: Creating Change (ARR, M, 3:00-5:30 PM) Ninian Stein & Julie Dobrow
MATH 19 Mathematics of Social Choice (E+, MW, 10:30-11:45 AM) Linda Garant
MUS 59 Psychology of Music (E+, MW, 10:30-11:45 AM) Aniruddh D. Patel
PHY 82 Nuclear and Particle Physics (K+, MW, 4:30-5:45 PM) A William Mann
PSY 53 Engineering Psychology (5, M, 1:30-4:00 PM) Nathan Ward
PSY 103 Brain & Behavior (F, TRF, 12:00-1:15 PM) Klaus A Miczek
PSY 128 Nutrition & Behavior (8, R, 1:30-4:00 PM) Robin Kanarek
PSY 140 Mathematical Psychology (11, T, 6:30-9:00 PM) Richard A Chechile
RUS 125 Russia Today: Society & Culture (M+, MW, 6:00-7:15 PM) Tatyana Gassel-Vozlinskaya
SOC 94-11 Environmental Sociology (H+, TR, 1:30-2:45 PM) TBA
SOC 141 Medical Sociology (H+, TR, 1:30-2:45 PM) Caitlin Slodden


To register for a class, go directly to SIS.