Courses

Spring 2016

Anthropology
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
ANTH 20
Global Cities
(K+, MW 4:30-5:15) Cathy Stanton -General STS
-Science and the State
-Mathematics and Modeling
ANTH 32
Intro to the Anthropology of Science & Technology
(F+, TTh 12-1:15) Nick Seaver -Core STS
-General STS
ANTH 42
Extreme Environments: Human Adaptability to Novel Habitats
(E+, MW 10:30-11:45) Stephen Bailey -Bodies, Health, and Medicine
ANTH 149-32
Indigeneity and Techno-politics
(J+, TTh 3-4:15) Tom Özden-Schilling -General STS
-Science and the State
ANTH 149-35
Representing Environments
(N+, TTh 6-7:15pm) Tom Özden-Schilling -Science and the State
-Mathematics and Modeling
ANTH 164
Media, the State & the Senses
(6+, T 1:20-4:20) Amahl Bishara -General STS
-Science and the State
ANTH 176
Advanced Topics in Medical Anthropology
(8, Th 1:30-4) Sarah Pinto -Bodies, Health, and Medicine
Classics
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
LAT 26
Prose, Poetry, and Roman Medicine
(G+, MW 1:30-2:45) Joanne Phillips -Bodies, Health, and Medicine
CLS 192-02 (PHIL 192-04)
Ancient and Medieval Philosophy of Science
(K+, MW 4:30-5:45) Riccardo Strobino -Core STS
-General STS
-Mathematics and Modeling
CLS 176
Ancient Medicine Seminar: Ancient Medicine & its Transmission
(E+, MW 10:30-11:45) Joanne Phillips -Bodies, Health, and Medicine
Economics
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
EC 87
Economics of British Industrial Revolution
(J+, TR 3:00-4:15) Winifred Rothenberg -Science and the State
EC 191
Urbanization in the Developing World
(8, R 1:30-4) Anna Hardman -Science and the State
English
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
ENG 160 (ENV 160, PJS 160)
Environmental Justice and World Literature
(D+, TTh 10:30-11:45)
Modhumita Roy
-General STS
History
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
HIST 2
Globalization
(I+, MW 3-4:15) Peter Winn -Science and the State
HIST 124
Sickness and Health in America
(6, T 1:30-4) Virginia Drachman -Bodies, Health, and Medicine
Philosophy
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
PHIL 116
Philosophy of Science
(H+, TTh 1:30-2:45) George Smith -Core STS
-General STS
PHIL 124
Bioethics
(J+, TTh 3:00-4:15) Valentina Urbanek -Bodies, Health, and Medicine
Political Science
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
PS 160
Force, Strategy and Arms Control
(H+, TTh 1:30-2:45) Jeffrey Taliaferro -Science and the State
Science, Technology, and Society
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
STS 50 (ANTH 39-08)
Technoscience and the State
View course flyer >
(I+, MW 3-4:15) Sam Weiss Evans -Core STS
-General STS
-Science and the State
Sociology
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
SOC 108
Epidemics: Plagues, Peoples & Politics
(K+, MW 4:30-5:45 PM) Rosemary Taylor -Core STS
-General STS
-Science and the State
SOC 149-09
Mental Health and Illness
(H+, TTh 10:30-11:45) Caitlin Slodden -Bodies, Health, and Medicine
SOC 186
Seminar: International Health Policy
(T 4:30-7) Rosemary Taylor -Bodies, Health, and Medicine
-Science and the State
Urban and Environmental Policy and Planning
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
UEP 221
Climate Change Policy and Planning
(6, T 1:30-4) Ann Rappaport -Science and the State
UEP 233
Regional Planning Tools and Techniques
(5, M 1:30-4) Justin Hollander -Science and the State
-Mathematics and Modeling
UEP 294-10
GMOs: Progress or Peril
(T 4:30-7:00) Sheldon Krimsky -General STS
-Science and the State

Spring 2016 - Other courses of interest

These courses, while not figuring into the degree requirements, may be of particular interest for STS concentrators because of the way they engage scientific and technological themes. Prerequisites may vary and course sizes may be limited; refer to the individual department websites for details on each course.

BIO 10 (ENV 10) Plants and Humanity (C, TWF 9:30-10:20), George Ellmore
CEE 214 Water Resource Systems (G+, MW 1:30-2:45), James Limbrunner
CLS 192-01 Intro to Text Mining for the Students of the Humanities (I+, MW 3-4:15), Gregory Crane
CH 184 Globalization and Health (7, W 1:30-4), Cora Roelofs
EC 24 Game Theory (G+, MW 1:30-2:45), Sergio Turner
EC 119 Quantitative Games and Information (D+, TTh 10:30-11:45), Deborah Menegotto
EC 127 Urban Economics (E+, MW 10:30-11:45), Anna Hardman
EC 140 Labor Economics (G+, MW 1:30-2:45), Melissa McInerney
ENG 02 Freshman Writing Seminar: Digital Media Cultures (F+, TTh 12-1:15), Ricky Crano
ENV 150 Environment, Communication & Culture (5, M 1:30-4), Ninian Stein
ES 27 (ENV 27) Public Health Engineering (G+, MW 1:30-2:45), Daniele Lantagne
HIST 90 Community & Culture: Comparative History of the Industrial North & the Global West in the U.S. (0, M 9-11:30), Reed Ueda
HIST 196 First World War and its Legacy (8, Th 1:30-4), Elizabeth Foster
HIST 290 The Meaning of Things: Interpreting American Material Culture (13+, Th 6-9pm), TBD
NUTR 226 Health Claims and the Food Industry (M 4:30-6, F 1:30-4), James Tillotson
NUTR 233 Agricultural Science and Policy I (TTh 10:30-12), Christian Peters/Timothy Griffin
NUTR 330 Anthropology of Food and Nutrition (Th 3:15-6:15), Ellen Messer
MATH 19 Mathematics of Social Choice (E, MWF 10:30-11:20), Moon Duchin
MUS 59 (PSY 80) Psychology of Music (I+, MW 3-4:15), Ani Patel
PHIL 170 Computation Theory (J, M 4:40-5:20 TR 3-3:50), George Smith
PHIL 192-02 Transcendental Arguments, Causal Theories, Conditions of Representation (I+, MW 3-4:15), Stephen White
SOC 040 Media & Society (I+, MW 3-4:15), Sarah Sobieraj
SOC 113 Urban Sociology (G+, MW 1:30-2:45), Orly Clerge
SOC 181 Seminar: War, Peace, State & Society (10, M 6:30-9), Paul Joseph
UEP 94 (ENV 94) Environmental Policy Planning and Politics (8, Th 1:30-4), Ann Rappaport

To register for a class, go directly to SIS.