Courses

Spring 2017

The following courses from departments and programs around the university will count for credit towards an STS degree. Core STS courses are considered to be foundational for the STS degree. General STS courses weave together multiple themes in the field. Finally, some courses are designated in belonging to one or more of the three Tracks of Study (Track I: Bodies, Health, and Medicine; Track II: Science and the State; Track III: Mathematics and Modeling).

The degree information page explains how these categories relate to the degree requirements.

Prerequisites may vary and course sizes may be limited; refer to the individual department websites for details on each course.


Science, Technology, & Society
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories
STS 10-01
Reading Lab: Social Studies of Energy
(D, R, 10:30-11:20 AM) Canay Özden-Schilling -Core STS

STS 50-01
Physics and Society in the 20th Century
Course poster >

(J+, TR, 3:00-4:15 PM)

Canay Özden-Schilling -Core STS
-Science and the State

STS 50-02 (MATH 50-01)
History of Mathematics

(I+, MW, 3:00-4:15 PM)

Moon Duchin

-Core STS
-Mathematics and Modeling

STS 50-03 (SOC 193)
Politics, Policies and Risk in Science and Technology
Course poster >

(ARR, T, 4:30-7:00 PM)

Rosemary Taylor

-Core STS
-Science and the State
Anthropology
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

ANTH 20
Global Cities

(K+, MW, 4:30-5:45 PM)

Cathy Stanton

-General STS
-Mathematics and Modeling
-Science and the State

ANTH 32
Introduction to the Anthropology of Science and Technology

(G+, MW, 1:30-2:45 PM)

Nick Seaver

-Core STS

ANTH 149-38
Biopolitics: Life, Knowledge, Power
Course poster >

(D+, TR, 10:30-11:45 AM)

Tatiana Chudakova

-Bodies, Health, and Medicine
-Science and the State

ANTH 178
Animals and Posthuman Thought

(ARR, T, 12:00 – 3:00 PM)

Alex Blanchette

-Core STS
-Bodies, Health, and Medicine

ANTH 185-20
How to Pay Attention

(9, W, 9:00-11:30 AM)

Nick Seaver

-General STS
-Bodies, Health, and Medicine

Classics

Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

CLS 176
Ancient Medicine Seminar

(E+, MW, 10:30-11:45 AM)

Joanne Phillips

-Bodies, Health, and Medicine

Computer Science

Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

COMP 50-01 (PS 188-02)
Cyber Security & Cyber Warfare

(J+, TR, 3:00-4:15PM)

Ming Y. Chow
Jeffrey Taliaferro

-Science and the State

Economics

Course Number & Title

Block & Time

Instructor

Categories

EC 87 (HIST 164)
British Industrial Revolution

(J+, TR, 3:00-4:15 PM)

Winifred Rothenberg

-Science and the State

English
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

ENG 92-01
Topics in Literature & Culture: The Ghost in the Machine

(L+, TR, 4:30PM-5:45PM)

Jess Keiser

-General STS

ENG 160 (ENV 160/PJS 160)
Environmental Justice and World Literature

(D+, TR, 10:30-11:45 AM)

Elizabeth Ammons

-General STS

GIS
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

GIS 101
Introduction to Geographic Information Systems

(G+, MW, 1:30-2:45 PM)

Sumeeta Srinivasan

-Mathematics and Modeling

History
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

HIST 12-05
Science and Technology in World History

(I+, MW, 300-4:15 PM)

Alisha Rankin

-Core
-General

HIST 156-25
Science, Magic & Society

(J+ TR, 3:00-4:15 PM)

Steven Marrone

-General

Mathematics
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

MATH 10
An Introduction to Wealth Inequality

(F+ TRF 12:00-12:50 PM)

Bruce Boghosian

-Mathematics and Modeling

MATH 112
History of Math

(I+, MW, 3:00-4:15 PM)

Moon Duchin

-Core STS
-Mathematics and Modeling

Music
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

MUS 33
Music, Technology, and Digital Culture

(D+, TR, 10:30-11:45 AM)

-Core

Philosophy
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

PHIL 124
Bioethics

(7, W, 1:30-4:00 PM)

Valentina Urbanek

-Bodies, Health, and Medicine

PHIL 168
Newton's Principia

(11, T, 6:30-9:00 PM)

George Smith

-Mathematics and Modeling

Political Science
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

PS 160
Force, Strategy and Arms Control

(D+, TR, 10:30-11:45 AM)

Jeffrey Taliaferro

-Science and the State

Sociology
Course Number & Title Block & Time Instructor Categories

SOC 186 (CH 186)
International Health Policy

(5, M, 1:30-4:00 PM)

Rosemary Taylor

-Bodies, Health, and Medicine


Spring 2017 - Other Courses of Interest

These courses, while not figuring into the degree requirements, may be of particular interest for STS concentrators because of the way they engage scientific and technological themes. Prerequisites may vary and course sizes may be limited; refer to the individual departmentwebsites for details on each course.

ANTH 44 Primate Social Behavior (E, MWF, 10:30-11:20 AM) Zarin Machanda
ANTH 185-19 Building Babies and the Evolution of Childhood (8+, R, 1:20-4:20 PM) Zarin Machanda
BIO 10 Plants and Humanity (C, TWF, 9:30 -10:20 AM) George Ellmore
CHEM 94-01 Science & the Human Experience (L+, TR, 4:30-5:45 PM) Jonathan Garlick
EC 48 Health Economics (ARR, R, 10:00 -12:30 PM) Judith Bentkover
EC 119 Quantative Games and Information (H+, TR, 1:30-2:45 PM) Deborah Mengotto
EC 127 Urban Economics (E+, MW, 10:30-11:45 AM) Anna Hardman
ENV 150 (ANTH 155) Environment, Communication and Culture (D+ TR 10:30-11:45 AM) Ninian Stein
HIST 290 (FAH 285/ED 285) Material Culture (13+, R, 6:00PM-9:00PM) George Schwartz
MATH 19 Math of Social Choice (G+, MW, 1:30-2:45 PM) Linda Garant
PSY 56 Drugs and Behavior (12, W, 6:30-9:00 PM) Carolyn Cohen Knoepfler
PSY 103 Brain & Behavior (J+, TR, 3:00-4:15 PM) Joseph DeBold
SOC 180 Seminar: War, Peace, State & Society (10, M, 6:30PM-9:00 PM) Paul Joseph
UEP 94 Environmental Policy Planning and Politics (8, R, 1:30-4:00 PM) Ann Barclay Rappaport
EXP 0042-PS Stories of Place: Science, Social Justice, and the Land (T, 6:00-8:30pm) Wren Lansky and Erynne van Zee


To register for a class, go directly to SIS.